מה שקרה כשקראמבל ירדה מהעץ

ספר ילדים מאת טל אמוילס
איורים מאת בתיה קולטון
ייעוץ תוכן מקצועי: ד"ר אנאבלה שקד

מסע קסום של קראמבל המכשפית
ליציאה מתקיעות ומהימנעות להשתתפות מלאה בחיים.

בִּשְׂדֵרַת "הִגַּעְנוּ עַד לְפֹה" שֶׁבִּשְׁכוּנַת "אֵין כְּמוֹ" יָשְׁבָה הַמְּכַשֵּׁפִית קְרַאמְבֶּל עַל עֵץ הַקִּנָּמוֹן הָאָהוּב עָלֶיהָ וְשָׁרָה: "קִינָמוֹ קִינָמוֹ קִינָמוֹ." זֶה הָיָה שִׁיר גַּעְגּוּעִים לְכָל הַדְּבָרִים שֶׁוִּתְּרָה עֲלֵיהֶם וְחָסְרוּ לָהּ מֵאָז עָלְתָה עַל הָעֵץ שֶׁלָּהּ וְלֹא יָרְדָה מִמֶּנּוּ.

מה שקרה כשקראמבל ירדה מהעץ

הוא סיפור על הימנעות והמסע ליציאה ממנה להשתתפות פעילה בחיים.  
הסיפור מתחיל כשהמחיר של ההימנעות נעשה גדול מדי, אך הפחד לחזור לעשייה משתק ממש.

קְרַאמְבֶּל הַמְּכַשֵּׁפִית מִשְׁתּוֹקֶקֶת לָרֶדֶת מֵהָעֵץ שֶׁטִּפְּסָה עָלָיו, אֲבָל נוֹחַ לָהּ עָלָיו, וְהִיא מְפַחֶדֶת מִמָּה שֶׁיִּקְרֶה כְּשֶׁתֵּרֵד מִמֶּנּוּ.

מָה שֶׁקָּרָה כְּשֶׁקְּרַאמְבֶּל יָרְדָה מֵהָעֵץ יַעֲזֹר לַקּוֹרְאִים לְהָבִין מָתַי בּוֹחֲרִים "לַעֲלוֹת עַל הָעֵץ וְלָנוּחַ מִכָּל הַדְּבָרִים כֻּלָּם" וּבְעֶצֶם מַעֲדִיפִים הֲגָנָה וְנוֹחוּת עַל פְּנֵי הִתְמוֹדְדוּת עִם קְשָׁיִים וְהִתְגַּבְּרוּת עֲלֵיהֶם, וּמָה קוֹרֶה כְּשֶׁלַּמְרוֹת הַכֹּל מַחְלִיטִים לָרֶדֶת מֵהָעֵץ.

מתנה לרוכשים/ות עד ה31.12.21: הזמנה לאירוע השקה מיוחד שייערך בזום עם הוצאת הספר

*תאריך משוער ליציאת הספר: ינואר 2022

ד"ר אנאבלה שקד

"אני גאה ונרגשת לקראת היציאה לאור של ספר ביכוריה של הסופרת טל אמוילס. טל סיפרה לי שהספר שלי "לקפוץ למים" שינה את חייה, ובזכותו היא העזה לכתוב את הספר שלה.

קראמבל המכשפית (כי היא גם מכשפה וגם שפית) נכנסה לי ללב. היא הגיעה לשולחני לאחר שנה של הפנדמיה, כשתופעת ההימנעות "פרחה" כמגפה נוספת, והתפשטה יותר ויותר, גם לילדים ומתבגרים.

בסיפור היו כל המרכיבים של "לקפוץ למים" בצורת סיפור שמיועד לילדים וילדות, אך לא רק. יש בו פוטנציאל גדול: לגרום להנאה ולהתרגשות וגם לעורר בקרב הורים מודעות לתופעת ההימנעות כשהילדים/ות עוד צעירים/ות.

היה לי ברור שהסיפור הזה חייב לצאת לאור כדי למנוע הימנעות בילדים. והחלטתי לצאת להרפתקה משלי ולהפיק אותו.

המאפיינים החשובים ביותר שתוכלו לטעת בילדים שלכם הם:

אימא/אבא יקר/ה

אני בטוחה שאת/ה רוצה שלילדים ולילדות שלך יהיו חיים טובים. בעניין זה, עדיף לא לבנות על המזל, ולקוות שיקרו להם/ן רק דברים נחמדים ולא יאונה להם כל רע. חיים טובים יש למי שמצויד ברצון, הכוח והיכולת לפגוש את האתגרים שניצבים בפניו/יה במרץ ובאומץ, ולהתגבר על קשיים ועל כישלונות ולהמשיך. התפקיד שלך הוא לא לנסות למנוע תסכולים, אכזבות, מכשולים וטעויות – אלה הם חלק מהחיים של כל אדם- אלא לצייד את הילדים והילדות במיומנויות, הכלים וההרגלים שנחוצים על מנת להתמודד בצורה מיטבית עם כל מה שהחיים יביאו.

ספר זה יעזור לך להבין את הבחירה בהימנעות ובפסיביות כהגנה מפני כישלון, במה כרוך תהליך של התפתחות והתחזקות וכיצד החיבור בין הגשמה עצמית ותרומה לעולם מבטיחים חיים מלאים ומשמעותיים.  

הספר מיועד לילדים בגיל ראשית קריאה (5-8), הזמן שגישה זהירה ופסיבית כלפי משימות החיים עלולה להתחיל, כשניצבים מול האתגרים הלימודיים והחברתיים של בית הספר, כשצריך לפתח משמעת עצמית ולקבל אחריות על שיעורי הבית, ההתארגנות ועוד…

 

מתנה לרוכשים/ות עד ה31.12.21: הזמנה לאירוע השקה מיוחד שייערך בזום עם הוצאת הספר

*תאריך משוער ליציאת הספר: ינואר 2022

נשות ואנשי טיפול, הדרכה, אימון, ייעוץ וחינוך:

זה שנים רבות אני עוסקת בתופעת ההימנעות, שלצערי לא רק הולכת ומתרחבת אלא מתחילה בגילאים צעירים יותר ויותר. הבחירה בגישה זהירה ופסיבית בחיים היא תוצאה של הרבה גורמים: פחד מכישלון, התרחקות מכל משימה שלא בטוח שאוכל לעשות בצורה מושלמת, פינוק, שהוא חוסר האימון בלהשקיע מאמצים והתרשמות יתר ממכשולים חיצוניים (כמו קשיים אובייקטיביים) ופנימיים (כמו מצבי רוח).

כתבתי את "לקפוץ למים : מהימנעות להשתתפות מלאה בחיים" כדי לטפל בתופעה.

כשקראתי את מה שקרה כשקראמבל ירדה מהעץ הרגשתי שאוכל לתרום למנוע אותה.

הספר עוזר לזהות מתי הילדים בוחרים בהימנעות כאסטרטגיה להתמודדות עם אתגרי החיים ולהעדיף הגנה ונוחות על פני התגברות, שבטווח הרחוק משתלמת הרבה יותר. באמצעות הספר תוכלו להראות למטופלים/ות ומודרכים/ות מה מפסידים בזמן ש"נחים" ואיך השרירים הפיזיים והפסיכולוגים מתנוונים.  היציאה לדרך לא קלה: בהתחלה "רצים בצורה מוזרה", מועדים ונופלים. אבל ממש שם, בנפילה, נמצא הזרע שיום אחד יישתל ויצמח, ויהפוך לתרומה הייחודית שלהם/ן לעולם. תשתמשו בשפה המטפורית של הסיפור כדי לעודד התמודדות והתגברות. "את/ה מתכרמבל/ת לי פה?" או "מה קרה, לא הספקת להסתרק?". תשתמשו בלחש כשיר מוטיבציה והעצמה: זה קשה, את/ה יכול/ה, ואני איתך.

בספרי "לקפוץ למים" אני מציגה את המחירים הגבוהים של ההימנעות, את ההיגיון הרגשי לבחירה בה ומזמינה למסע נפשי אמיץ ומרפא להפסקת ההימנעות באמצעות מודל תיאורטי לבניית גשר מהימנעות לעשייה, בשילוב תרגילים שנועדו להתניע אותנו.
כמו כן, מוצג בספר מודל הדרכה להורים, המוצאים עצמם אובדי עצות מול ילדים/ות צעירים/ות או בוגרים/ות, המתקשים/ות לקחת אחריות על חייהם.

אני תקווה שספר זה יעזור למנוע הימנעות, ולחסוך סבל ותחושת החמצה, הן מהילדים והן מההורים.

מתנה לרוכשים/ות עד ה31.12.21: הזמנה לאירוע השקה מיוחד שייערך בזום עם הוצאת הספר

*תאריך משוער ליציאת הספר: ינואר 2022

המפיקה: ליאורה פרידן

אני קוראת המון כתבי יד, ממש המון… הקריאה מלווה תמיד בצפייה, סקרנות, וחשש. צפייה וסקרנות לקראת קריאה של סיפור חדש, וחשש שמא כתב היד יתגלה ככזה שאחשוב שאני לא יכולה לעזור בהפקתו. כשקראתי את הסיפור שכתבה טל אמוילס על קראמבל ידעתי מיד שאני רוצה לקחת חלק בהפקת הספר.

הסיפור יפהפה! כתוב היטב ומציג עולם בדיוני עשיר עם גיבורה מכשפית שגרה על עץ ולא ממש רוצה לרדת ממנו. היא מקסימה וחרדתית, אוהבת שקט ומשתוקקת לחברה, יצירתית אבל חוששת, רוצה אך מפחדת. מתוקונת אמיתית ואי אפשר שלא להתאהב בה.

לפעמים, כמו הפעם, עבודתי הייתה מהנה במיוחד עם צוות חלומות:
סיפור מצוין – יש – טל אמוילס

מאיירת משובחת – יש – בתיה קולטון

ייעוץ מקצועי – יש – ד"ר אנאבלה שקד

אני רואה כאן פוטנציאל גדול לספר ילדים נהדר, עם מסר ממוקד וכלים בנוגע להפסקת הימנעות, המוטמע בסיפור טוב ואיורים שללא ספק יהיו מרהיבים ביופיים.

הסופרת טל אמוילס

כשסיימתי לקרוא את ספרה של  ד"ר אנאבלה שקד: "לקפוץ למים" שתקתי חצי יום. "אז זה מה שיש לי" . שנים ניסיתי להגדיר ולהסביר את התחושה הלא פשוטה של לחיות חיים של ניצבת המתבוננת על החיים אבל מבצעת מעט מאוד תנועות , שגם אותן ליוו תמיד חששות ודאגות. הבנתי שבילדותי , הבחירה שלי לברוח ולשבת על עץ החרוב שלי, לקרוא עליו ולכתוב במחברת שלי [ולחלום להיות סופרת] היה אחד מהסימנים המובהקים של הימנעות מחיים מלאים.

בעקבות ובזכות "לקפוץ למים… לקחתי אוויר ועשיתי מהלך אמיץ… התחלתי בחיים חדשים, בעיר חדשה, בתקופה מאתגרת. עשיתי את זה קפצתי למים! הבנתי שהסיפור הזה יכול להיות לעזר לילדים נוספים שכמוני, נותרו "תקועים" ושעלולים להחמיץ חלקים נכבדים מחוויות החיים.

אני משוכנעת שלולא נחשפתי להסבר ולהבנת המושג הימנעות והשפעותיו הייתי ממשיכה לחיות ב"פול גז נוטרל" ובתחושת החמצה קשה. עליי לציין החמצתי דברים רבים בחיי, וההחמצה של חיי – ההימנעות להביא ילד/ה לעולם מחיר אותו אני נושאת עם לא מעט כאב. לידת הסיפור הזה  מהווה חווית לידה שבה אני מתנחמת.

טל אמוילס היא משוררת, סופרת ומטפלת באמצעות גינון המתגוררת באילת. בילדותה היה לטל עץ חרוב שבו מצאה מִפלט מנחם ונוח. מתוך הבנת הפחדים והחששות אצל ילדים עם דפוסי הימנעות והחשיבות שבזימון אומץ אצל כל אחד ואחת נולד ספרה הראשון, "מה קרה כשקראמבל ירדה מהעץ".

בתיה קולטון היא מהמאיירות הבולטות בארץ וזכתה בפרסים רבים על עבודתה. "המסע אל האי אולי" מאת מרים ילן-שטקליס ו"דוקטור אַיְכּוֹאֵב" מאת קורניי צ'וקובסקי הם מספרי הילדים הנודעים שאיירה.

ד"ר אנאבלה שקד היא פסיכותרפיסטית, מרצה ומומחית לפסיכולוגיה האינדיווידואלית של אלפרד אדלר אשר חקרה לעומק את תופעת ההימנעות. ספרה "לקפוץ למים: מהימנעות להשתתפות מלאה בחיים" (הוצאת מודן) היה השראה לכתיבת ספר זה.

"מה שקרה כשקראמבל ירדה מהעץ?"
כותבת: טל אמוילס, מאיירת: בתיה קולטון
ייעוץ תוכן מקצועי: ד"ר אנאבלה שקד

34 עמודים, גודל 21.5×27.5, הדפסה בנייר כרומו איכותי

מחיר הספר : 78 ₪

מבצע השקה מיוחד:

17 ₪ משלוח בדואר רשום

כל המזמין ספר יקבל הקדשה אישית ויוזמן לאירוע השקה מיוחד בזום שייערך עם הוצאת הספר

*תאריך משוער ליציאת הספר: ינואר 2022

גלילה לראש העמוד

רוצה לקבל מאנאבלה תוכן מעניין וקופונים?