תסכימו איתי ש…

הספר "ארבע ההסכמות" מאת דון מיגל רואיס מציע דרך לחיים טובים יותר אם נסכים לארבעה דברים:

  • לא להניח הנחות
  • לא לקחת דבר (גם לא מחמאות) באופן אישי
  • לשמור על טוהר המילה
  • לעשות את מיטב יכולתנו

נראה כאילו רואיס הפנים את הגישה האדלריאנית.

לפני כמה ימים קיבלתי הודעה מאשימה ומאיימת, המבוססת על הנחות מוטעות שקשורות אליי ולנושא המדובר. כשמישהו מניח הנחה הוא לא בודק אותה, אלא מוכיח אותה. ההנחות על המציאות מחליפות את המציאות, הן נתפסות כעובדות. היות והוא תופס כוונותיו כנקיות ואת צדקתו כמוכחת (באמצעות "העובדות") הסיפור מובן וסגור, מבחינתו. לאחר שהוא מבטא את עמדתו בצורה נחרצת וחד משמעית, כמעט ואין דבר שיכול לשנות את הנחותיו. על זה נאמר "לך תוכיח שאין לך אחות". 

אי אפשר לא להניח הנחות, כפי שרואיס מציע, מפני שהמוח שלנו חייב לתת מובן לכל מה הוא רואה או חווה. אבל אפשר להכיר בכך שאלה רק הנחות ולא אמיתות, ובמקום לאשר אותן ולהצדיק אותן, לבדוק אותן ולעדכן אותן במידת הצורך.

בגישה האדלריאנית אנו ממליצים להשתמש בשילוש מאוד עוצמתי:

  • שיתוף
  • התייעצות
  • בקשת עזרה

ראיתי ש… הרגשתי ש… אני חוששת ש… אני מבקשת להבין, אני מבקשת ש… אני מציעה ש…

לשתף זה לתת צ'אנס. זה להסכים להכיר את נקודת המבט של השני. אדלר אמר שהמטרה של ההתנהגות שלנו ניכרת במה שאנחנו עושים ובתוצאות. לעתים יש למישהו כוונה לתקוף, לפגוע או להוקיע. היות שקשה להכיר בכוונות כאלה, אנו דואגים להסתיר אותן היטב מאחורי טיעונים שמצדיקים התנהגות תוקפנית שכזאת, במקרה הזה, בכמה נורא מה שכביכול עשיתי ומה ההשלכות של זה.

מי ששלחה לי את ההודעה הפרה את ההסכמה הראשונה של רואיס, לא להניח הנחות, ואני הפרתי את השנייה: לא לקחת שום דבר באופן אישי. לקחתי באופן אישי מאוד. נתתי לזה לפגוע בי מאוד. לא עזר לי כל מה שאני יודעת, מי שאני וכל מי שבעדי. זו הסכמה שקשה לי לקיים.

לגבי שתי ההסכמות האחרות, אני תמיד מאמינה שכל אחד עושה כמיטב יכולתו בכל רגע. לעתים היכולת לא מי יודע מה, אבל זה מה שיש. אדלר נהג לומר למטופלים שלו בסוף הפגישה "תשפר את עצמך" (באנגלית זה נשמע יותר טוב ואין לי מושג איך זה נשמע בגרמנית). כן, הלוואי ואשתפר תמיד ולא אפגע מהאשמות חסרות שחר. 

ולגבי טוהר המילה, זו מצוות להימנע מלשון רעה. עלינו לדעת שהמילים שלנו חזקות, יש להן השפעה ובמיוחד אם יש לנו כוח, עלינו לשקול היטב מה אנחנו אומרים, למי ועל מי.

הייתי מוסיפה עוד שתי הסכמות: לנשום, ולחמול.


מזמינה אותך לחנות שלי ליהנות ממגוון רחב של הרצאות לצפייה/ האזנה מיידית:

הרצאות בנושא התפתחות אישית>>

הרצאות בנושא זוגיות>>

הרצאות בנושא הורות>>

הרצאות בנושא התפתחות מקצועית>>